Як знайти час на читання? Як навчитися ставити пріоритети? Як виробити корисну звичку читати щодня? Що робити, якщо книжка «ніяк не заходить»? Практичні відповіді на всі ці та інші запитання – ТУТ
Як стверджує статистика, на даний час в Україні найбільш поширеним різновидом дозвілля є перегляд телевізора – 58%. Потім – інтернет-ресурси, соціальні мережі, радіо, лише на п’ятому місці – читання книжок. 11% роблять це щодня, 17% – кілька разів на тиждень, 20% - кілька разів на місяць і 21% – кілька разів на рік. А от сумні 31% відповіли, що не читають книжок н-і-к-о-л-и…
Саме вони найбільше й обурюються, коли постає питання «Варто чи не варто читати книжки?». «Та де ми знайдемо вільний час на читання?! НІколи!»
Ага-ага, нІколи… А от час на «зомбоящик» якось знаходиться, еге ж? То чи не краще використати його правильно, на власний саморозвиток і приємне дозвілля?
Тож коли ви ХОЧЕТЕ ЧИТАТИ, а тим паче
– КОЛИ ХОЧЕТЕ ЧИТАТИ БІЛЬШЕ –
виконуйте наші дієві поради:
Завжди тримайте під рукою книгу!
Будьте завбачливі, завжди носіть книжку у своїй сумці! Хтозна, куди закине вас сьогодні доля! Можливо, доведеться довго їхати в автобусі, чи сидіти в черзі під кабінетом лікаря, чи чекати у кав’ярні подружку, яка звикла запізнюватися… І замість безладно гортати стрічку Facebook, ви завжди можете відкрити книжку! Так-так, справжню паперову книжку! У неї є принаймні дві величезні переваги перед електронною посестрою:
-
З нею ви виглядаєте романтичнішою та розумнішою людиною.
-
У неї ніколи не сяде батарея!
А в мандрівках чи поїзді паперова книга – це взагалі «патичок-рятівничок»! Це і цікаве дозвілля, і нагода розслабитися, і причина не розмовляти з нудними попутниками!
Виробіть ЗВИЧКУ читати!
Читання, як і будь-яка звичка, формується протягом 21 дня. Навіть якщо сьогодні ви ще ну зовсім не любите читати – не біда. Потрошки-потрошки, маленькими кроками – але регулярно! щодня! – і ви «втягнетеся», обіцяю! Потім ще й здивуєтеся: «Хто не читає?! Я не читаю! Я ще я як читаю!»
Вимкніть соціальні мережі!
Почніть з того, що встановіть на телефоні ліміт користування соціальними мережами. Вимкніть звук сповіщень. Заходячи в автобус чи метро сховайте телефон в сумку – і не витягайте його до крайньої необхідності! Натомість витягніть книжку, і…
Та й взагалі, чесно порахуйте, скільки часу свого безцінного життя ви марнуєте на соцмережі! Це буде страшна цифра…
Сформуйте для себе «книжкове» середовище!
З книжками – як і з мандрами – завжди хочеться поділитися враженнями! Бо це, погодьтеся, нудно і прикро! – читати самому. Але не засмучуйтеся, насправді «співрозмовників» на книжкові теми можна знайти будь-де – і в онлайні, і в офлайні! Ви зможете обмінюватися враженнями (і книжками теж!), дізнаватися про новинки, висловлювати власні думки з приводу прочитаного. Ви не будете почуватися самотнім «книжковим хробаком» і знайдете нових – розумних! – друзів.
Вибирайте «правильні» книги!
«Правильні» – це не моралізаторські, Боже збав! «Правильні» – це цікаві саме для вас! Якщо у вас немає особливого досвіду читання – радимо почати з перевірених «зіркових» книг, які пройшли випробування часом і мають мільйони поціновувачів. Отож, визначтесь, який саме жанр літератури вам цікавий – і вибирайте:
Фантастика
Пригодницькі романи
Детективи
Фентезі
та багато інших прекрасних книжок.
Заходьте у книгарні!
Правду кажуть люди – апетит приходить під час їжі! Тож не зупиняйте себе! Відчиніть двері книгарні – і ви зануритеся у прекрасний світ, де на полицях стоять сотні сотень книжок! Вам важко розібратися у цьому безмірі? Саме для цього й існують продавці-консультанти, які нададуть вам фахову допомогу!
Виділіть певний час для читання!
У моєї сестри, приміром, це час, коли вона вранці п’є каву. Для цього на її столику завжди лежить книжка із закладкою. А в мене цей час – перед сном, тож моя книжка мене чекає під подушкою! Так чи інакше, така корисна звичка перетворює читання книг на щоденний обов’язковий ритуал! Надзвичайно приємний ритуал, скажу вам)
Сформуйте «сторінковий» або «часовий» мінімум!
Є люди, які беруть участь у різноманітних челенджах і постановляють собі, приміром, прочитувати щодня 20, 30, 50 тощо сторінок. Я ніколи не брала участь у такому, тож не скажу, наскільки вони результативні. Я просто читаю щодня – а кількість сторінок залежить від настрою і цікавості книги. Часом можу засидітися (залежатися) до другої ночі, а часом хилить на сон уже через дві сторінки.
Тож усе індивідуально. Головне – не змушуйте себе через силу, бо ж читання – це передусім цікаво! Знову ж є книги, які потрібно пити малесенькими ковточками, як «Кульбабове вино», а є стрімкі, «серіальні», які п’єш, наче свіжу воду в серпні – як «Хроніки Амбера» Желязни.
Не дочитуйте!
Читання має бути добровільним, а головне – приємним процесом. І коли вам трапилася книга – хоч і розрекламована та захвалена, навіть куплена за ваші кровні – але вона вам не подобається, ви її мучите, буцім тягнете самотужки зуб із рота – зупиніться!
Не робіть цього!
Відкладіть книгу, адже можливі такі варіанти:
-
вам іще не час її прочитати (так інколи буває). Не біда, можете повернутися до неї згодом.
-
це «не ваша» книга. І так теж інколи буває. Приміром, так трапилося у мене з «Уліссом»)
Пишіть відгуки на книжки та беріть участь у книжкових розіграшах!
Це неабиякий стимул насправді! Зверніть увагу, у соцмережах чимало видавництв або книгарень проводять регулярні конкурси рецензій чи відгуків на прочитані книги, ще й дарують сертифікати на придбання нових. Чом би не скористатися такою нагодою і не поєднати приємне з корисним?!