06.02.2015
1765
Час читання: 2хв.
Доросла книга про дитячого письменника
Рецензія на книгу: Марченко, Н. П.
Володимир Рутківський: тексти долі [Текст] : біогр. нарис / Наталя Марченко ; Нац. акад. наук України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського. - Тернопіль : Навчальна книга - Богдан, 2014. - 414, [17] с. : фот.
Попри значну увагу української спільноти до дитячого читання та книги для дітей як такої, у межах вітчизняної гуманітаристики простежується певна байдужість до вивчення доробку та життєписів письменників, які пишуть для дітей. Наукове осмислення їхнього доробку та життєпису досі спрофановане поширеним на загал розумінням «тексту для дітей» як спрощеної художньої системи, а доля митця все ще бачиться як дидактична, позбавлена рис історичності та суб‘єктності схема. Натомість історія дитячої киги в Україні – складне багатовимірне соціокультурне явище, котре безпосередньо впливає на формування нації та держави, а долі її творців (можливо навіть більш об‘єктивно, ніж будь-чиї інші!) відображають дух і реалії часу, коли їм довелося розгортатися.
Н. П. Марченко окреслює мету своєї роботи як прагнення привнести до української біографіки новітні погляди і способи осягнення та відтворення життєпису сучасника, а також актуалізувати в науковому дискурсі проблематику «дитячого» в позапедагогічному контексті. Відтак, її книга про Лауреата Національної премії Імені Тараса Шевченка 2012 р. та низки найпрестижніших вітчизняних літературних премій і рейтингів В. Г. Рутківського не лише містить значний фактографічний матеріал, а й пропонує сучасні, базовані на людиноцентричних, компаративних та історико-біографічних засновках методи аналізу феномену «дитячого» в межах гуманітарного знання. Зокрема, вдалою видається спроба поєднання просопографічних і компаративних методик задля повноцінного розкриття мультиаспектності «тексту для дітей», а також спроба ввести контекст мистецьких і ціннісних пошуків письменника у перебіг історичного буття спільноти.
Рукопис містить передмову та вісім розділів, матеріали яких послідовно, логічно і взаємодоповнюючи розкривають ідеї автора та презентують творчу долю та доробок В. Г. Рутківського. Поряд із ґрунтовним аналізом творчої спадщини митця (зокрема, історії появи та побутування його книг), рукопис містить значні масиви його епістолярію (листи та спогади), що вводиться до наукового та культурно-мистецького обігу вперше, добірку світлин, а також низку рецензій на твори письменника та його висловлювання щодо специфіки дитячої літератури та особливостей письма для дітей.
Історико-біографічні коментарі автора нарису розкривають відомості про інтелектуальне оточення Володимира Рутківського у різні періоди життя, а також широко представляють джерела його біо- та бібліографії.
Кожний розділ має окремішню внутрішню структуру та поєднаний із іншими наскрізною логікою рефлексії над власним життям і творчістю самого письменника та аналітично-зіставними розмислами дослідника. Відтак на загал на перше місце висуваються не оціночні висновки вченого, а постать митця у всій складності та неоднозначності його життєвого і творчого становлення, на тлі епохи, відтвореної крізь призму його суб‘єктивного бачення та рефлексії.
Дослідження приваблює намаганням не систематизувати, а гармонізувати зібрані відомості. Відтак, вирізняється не лише наявністю значного фактичного матеріалу, а й оригінальними підходами до аналізу та вирішення поставлених завдань (скажімо, внутрішня діалогічність формальної текстової презентації смислоутворюючих модулів нарису, поєднання компаративних підходів із просопографічними тощо) та високою інформативністю (авторка аналізує фактично весь наявний на 2013 р. матеріал щодо оцінки доробку В. Рутківського — як традиційні статті й рецензії, так і новітні мережеві публікації тощо).
Вийшовши за межі узвичаєної, як біографічної, так і літературознавчої площини, дослідниця отримала змогу охопити свого персонажа у всій його живій об‘ємності, розгорнувши перед читачем багатовимірне, діалогічне в своїй суті розмаїття суб‘єктивованої дійсності творчої особистості. Завдяки модерному способові окреслювати історичне тло та оточення персонажа шляхом вибудовування довкола нього чітко структурованого широкого мозаїчного полотна, Н. П. Марченко вдалося зберегти атмосфера пошуку та ідейних суперечок, притаманні життєвому та творчому поступу Володимира Рутківського, й водночас захопити читача драматизмом і глобальністю буття нашого сучасника.
Книжка не лише стане незамінним помічником педагогові та бібліотекареві, а й відкриє всякому вдумливому читачеві живий світ і важковловиму таїну письменницької творчості. А читача випадкового привабить легкістю та теплотою викладу, зацікавить стрімким перебігом внутрішнього життя письменника та хитроспелетіннями його долі.
О. В. Воскобойнікова-Гузєва,
к. іст. н., ст. н. с, провідний науковий співробітник
Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського.
Джерело:
Воскобойнікова-Гузєва О. В. Доросла книга про дитячого письменника (рец. на кн. : Марченко Н. П. Володимир Рутківський: тексти долі : біограф. нарис / Наталя Марченко ; НАН України, НБУВ. - Тернопіль : Навчальна книга - Богдан, 2014. - 414 с. : фот.) // Методичні діалоги. - 2014. - № 11-12. - С. 49-50.