Уявіть ситуацію – ви батьки, і ваша дитина день та ніч «залипає» у гаджетах. Ви, звісно, хвилюєтеся та намагаєтеся навернути нащадка «на шлях істинний» – тобто, «вкласти» йому до рук книжку замість «Інсти» чи «стрілялок».
Що ви робите? Правильно, знаходите на книжковій полиці те, що ви самі любили в дитинстві! «Оце точно спрацює! – думаєте ви. – «Пригоди Чука і Гека» – це ж сила! А «Тимур і його команда» – взагалі крутяк!».
А потім – упс! Не спрацювало. Ваша дитина прогорнула дві сторінки – і повернулася у безмежний світ інтернету.
«Чому?!» – обурено запитаєте ви. «А тому, що сучасним «просунутим» дітям потрібні сучасні «просунуті» книжки!» – відповімо ми.
Вибір «саме тої» книжки тримається на трьох китах:
Цікавість
Сучасні діти звикли жити в динамічному світі, тож сюжет повинен «тримати» від першої до останньої сторінки. Всі ці розлогі описи природи – не той випадок, щоби зацікавити дитину читанням. Можливо, колись вона до цього доросте, але тут і зараз ми мусимо виховати любов до книги і живе зацікавлення карколомним сюжетом: – «Що ж буде далі?!».
Найкраще, на наш погляд, із цим завданням впорався Свен Нордквіст у неймовірно популярній серії про дідуся Петсона та кота Фіндуса. І мільйонні тиражі десятками мов світу засвідчують – діти, що взяли до рук хоч одну книгу з цієї серії, неодмінно прочитають і наступні!
Актуальність
Страждання Чіпки чи «Микола Джеря» – це, звісно, корисне програмне чтиво, але надто далеке від щоденних реалій сучасних дітей. Їх цікавить життя їхніх однолітків та власні проблеми. Їх непокоять негаразди в сім’ї, сварки з друзями, булінг у дворі, перші почуття і розчарування, комплекси щодо зовнішності чи ваги, розлучення батьків, відторгнення у школі. Про все це і значно більше ви знайдете у серії книг «Дівчата Джаклін» всесвітньо відомої англійської письменниці Джаклін Вілсон! Лишень не подумайте, що це – виключно «дівчаче» чтиво! Якби одна з «дівчаток Джаклін» – шибайголова Трейсі Бікер таке почула, вона би вам зацідила!
Нестандартність
Дітей вабить усе незвичне й навіть провокативне! Скористайтеся цим, запропонуйте щось таке, на що ваша дитина і не сподівалася! Зламайте стереотипи! Гадаємо, «Пукальний порошок доктора Проктора» Ю Несбе підійде для цієї ролі! Ні, це не вульгарне чтиво, як може здатися з назви. Це дуже дотепна й одночасно зворушлива історія про дружбу дітей та дивакуватого професора…
До речі, ця історія має продовження – зовсім нещодавно світ побачили книги «Доктор Проктор і кінець світу. Можливо» та «Ванна часу доктора Проктора».
Ох, як же ми заздримо дітлахам, які ще не читали цих книг! Адже у них попереду сті-і-і-ільки цікавого й реготливого!
Додамо ще четвертого маленького, але не менш важливого китика – книжка має відповідати віку дитини!
Адже література – це не одяг, який можна купити «на виріст», підігнути рукава та штанини – і все, вперед!
Тут життєво важливо підібрати таку книгу, що «сяде ідеально». Бо ж діти ростуть так швидко! І те, що ви купили й випадково забули на полиці, вже через рік буде надто «тісне» для вашої дитини!