Чому Римуся стала пані Гримальдою
Поринула в читання «Учнів Дрімагії» Лесі Мовчун. Це щось неймовірне!
По-перше, вражає зміст. Тут і повість, і детектив, і казки — переважно веселі, є повчальні, а є і... «страшна» казка.
По-друге, кожен сюжет гарно і вміло продуманий, тож книжка захоплює з перших сторінок. Невеликі за розміром твори будуть цікаві не тільки дітям молодшого шкільного віку, а й їхнім батькам.
По-третє, авторка розкриває багато актуальних тем, що стосуються проблем сучасного суспільства. Так, у самій повісті, що дала назву книжці, порушується проблема булінгу та ґаджетозалежності серед дітей. Одна з героїнь повісті, пані Гримальда, стала жертвою булінгу в дитинстві й зазнала осуду однокласників. Із хорошої, чемної дівчинки Римусі вона перетворилася на справжню злюку в дорослому житті. Ця повість-казка вчить читачів бути лояльними одне до одного, не ображати і не насміхатися, адже поганий вчинок має погані наслідки. Цікаво, що у формі порівняння ґаджетів, за якими сучасні діти проводять багато часу, з цукерками «драже-обманже», від яких діти в повісті втрачають інтерес до простих занять, авторка звертає увагу на збільшену ґаджетизацію та її негативний вплив на дорослих та дітей.
Фантастичністю сюжету та розвитком подій захоплює казковий детектив «Розшукується півень, або Злочини зухвалої подушки». Проте, як і годиться в казках, детектив закінчується щасливо і всі поганці отримують справедливе покарання.
«Королівна Реготася» вчить маленьких читачів бути розважливими, а батьків — пильними і не хапатися за короткочасні новомодні тенденції, не перетворювати недоліки виховання своєї дитини в її переваги. Головна думка — вчитися ніколи не пізно, як і працювати над своїм характером чи навчитися визнавати свої помилки.
Наступні шість казок Лесі Мовчун теж мають актуальний зміст: нездійснені мрії батьків не варто переносити на дітей; спочатку потрібно пізнати людину, перш ніж довіряти їй таємниці; старанність і працьовитість — запорука успіху; варто мати власну думку, а не сліпо наслідувати інших; ми всі різні й у кожного є свій талант, головне — правильно його розвивати.
І, нарешті, окремо хочу сказати про мову повістей і казок — чудову, милозвучну, із влучно дібраними приказками, прислів’ями, фразеологізмами. Усе це робить книжку вартою як для сімейних читань, так і читань шкільних, адже твори Лесі Мовчун сприятимуть поглибленню знань маленьких читачів із української мови. А скільки лагідного гумору і дотепів! Ось «Пруська хроніка» Вусика Пруса і семиденна війна. Відверто скажу, я сміялася від душі!
Тож раджу обов’язково прочитати «Учні Дрімагії» Лесі Мовчун. А ще вважаю, що було б доречно певними казками чи окремими повістями доповнити шкільну програму з вивчення української мови та літератури.
Юлія Луценко,
завідувачка науково-дослідного відділу науково-освітньої роботи
Національного музею літератури України