Книжки-картонки ~ знижка 20% Дізнатись більше
Видавництво Навчальна книга - Богдан
Видавництво Новини Електронні книги Співпраця Де придбати Контактні дані Доставка і оплата Foreign Rights
Телефони для замовлення:
phone_num (067) 350-18-70
Нова Пошта Укрпошта basketКошик
Книга дня
Знижка 50%
corner_white
Зелен-день, або Чарівні русалчині коралі : пригодницько-казковий роман для дітей сер.шк.віку
Новини видавництва
new-news 15.04.2024
Події тижня (15-21 квітня)
new-news 12.04.2024
"НК-Богдан" книжковому фестивалі "Книжкова країна" у Києві
new-news 11.04.2024
Сімейка Дарреллів: що вибрати – книги чи серіал?
new-news 08.04.2024
Події тижня (8-14 квітня)
Дізнайтесь більше про конкурси від видавництва Навчальна книга - Богдан!
Технічна підтримка
  (пн.-пт., з 9.00 до 18.00)
mail [email protected]


Як зробити замовлення?
Способи оплати
Доставка замовлень
Умови доставки, оплати і повернення
Політика конфіденційностіМи у соц. мережахГоловнаseparatorНовини видавництваseparatorЧим насправді є фентезі?

calendar 29.03.2024
view214
Час читання: 4хв.

Чим насправді є фентезі?

Чим насправді є фентезі?

Чаклуни і відьми, замки і принцеси, дракони і тролі… Знайомі всім з дитинства персонажі чарівних казок, чи не так? Але також ці герої живуть у книгах фентезі, які стали особливо популярними в останні десятиліття. У чому ж секрет такої всенародної читацької любові? І чим насправді є цей жанр? Спробуймо розібратися.

Особливості жанру

Фентезі вважається різновидом фантастичного жанру. Назва походить з англійської мови — fantasy означає «фантазія». Дія творів відбувається у світі, в якому дива нашого світу є реальністю. А також…

  • історична епоха схожа на земне Середньовіччя (замки, феодали, обладунки, мечі і т. п.);
  • магія є природною складовою тієї реальності;
  • розповідь ведеться в епічному стилі;
  • час зациклений, тобто зміна пір року відбувається, проте відсутня зміна епох, розвиток цивілізації.

Ці риси є визначальними для літератури фентезі. Магія не обов’язково є головним елементом сюжету чи рис героїв, але вона присутня як неодмінна частина світу.

Історія розвитку

Найкращі книги фентезійного жанру формувалися під впливом найдавніших популярних творів літератури, де містична складова була звичним та обов’язковим елементом. Такі стародавні епоси, як «Епос про Гільгамеша», Гомерові «Іліада» та «Одіссея», індійські перлини Вед «Рамаяна» та «Махабхарата», містили фантастичні елементи в сюжетах, розповідали про неймовірних героїв та неземні світи, що, своєю чергою, приваблювало читачів. Тому можна сказати, що фентезі формувалося упродовж всієї історії літератури.


Однак сучасні книги сформувались під впливом творів шотландського письменника Джорджа Макдональда — «Фантасти», «Принцеса і гоблін». Саме «Фантасти» вважається першим фентезійним романом, який здійснив вплив на творчість К.С. Льюїса, котрий написав відомий цикл «Хроніки Нарнії», та автора трилогії «Володар перснів» Дж. Р. Толкіна. Після публікації цих творів жанр фентезі став самостійним літературним напрямом, в якому зараз працюють сотні авторів з різних країн.

Різновиди фентезі

На сьогодні сформувалися кілька видів фентезійного жанру, кожен з яких має власні особливості.

Епічне

Прообразом творів цього типу є «Володар перснів» Дж. Р. Толкіна. Основними рисами книг жанру є…

  • розповідь у серйозному (високому), часто пафосному тоні;
  • сюжет побудований на вічній темі боротьби добра зі злом, тільки злом надприродним, надзвичайно сильним;
  • наявність фантастичних рас — ельфів, гномів, гоблінів;
  • великий обсяг текстів.

Більш сучасною версією епічного жанру є цикл «Колесо Часу» Роберта Джордана. В основі сюжету класично лежить пророцтво про відродження Темного, якого потрібно зупинити. Цикл складається з 14 книг, останні три з яких написав Брендон Сандерсон, оскільки автор помер у 2007 році, не закінчивши 11-й том.

У романах виведено приблизно 1700 персонажів, змальовано 10 магічних рас, використано міфологію як західну, так і східну.


Героїчне

Першим представником цього піджанру є книги про Конана-варвара з Кімерії американського письменника Роберта Говарда. Весь сюжет творів такого типу крутиться навколо головного героя, наділеного або надзвичайною фізичною силою, або магічними здібностями. Герой подорожує світом, рятує невинних, добуває магічні артефакти, часто дорогою збирає ватагу однодумців.

Із новинок – «Падіння Орла» українського автора Андрія Гулкевича написане саме в цьому піджанрі. Вельможний юнак Дейлар вирушає в подорож для порятунку рідної землі. Його чекають зустрічі з друзями та поєдинки з ворогами, численні пригоди.


Історичне

Дія творів піджанру відбувається в світі альтернативної історії. Це і земне Середньовіччя з присутністю магії, і стімпанк — світ Англії початку XX століття, де так і не був винайдений двигун внутрішнього згоряння, а його замінили машини з паровим двигуном.

У цьому стилі написана одна з сучасних цікавих фентезі-книг «Шрам» британського письменника М’євіля Чайни. Піратське плавуче місто Армада вирушає на пошуки таємничого розлому, залишеного прибульцями. В цьому світі, де технології змішалися з магією, живуть десятки рас: вампіри, інсектоголові хепрі та інші… Пригоди, пошуки відповіді на питання життя і смерті чекають героїню Белліс.


Ігрове

Ці книги написані за сценаріями рольових комп’ютерних ігор. Завдання героя — пройти певний шлях і виконати завдання. Письменники, які пишуть у цьому піджанрі, — Трейсі Хікман та Маргарет Вейс (сага «Спис дракона»), Стівен Рокс («Країна Квітів і кольорові світи»).

Гумористичне

Твори, написані в особливому іронічному тоні, часто пародіюють серйозне епічне фентезі. Пригоди героїв веселі, діалоги дотепні, ситуації комічні. Прикладом може служити цикл англійського письменника Террі Пратчетта «Плоский світ».

Отже, причина неймовірної популярності жанру фентезі — вибухова суміш усіляких див, магії, пригод, незвичайних світів та виняткових героїв!

  
Логін:      
Пароль:

ent Реєстрація    ent Забули пароль?
Вкажіть свій емейл


Коментар
ajax-loader-blue