Коли я запитую у молодих батьків: «А ви читаєте своєму немовляті?», то зазвичай помічаю дві крайнощі.
Перші скептично морщать носа і відказують: «А навіщо ж йому читати? Воно ж іще нічого не розуміє! Не розмовляє навіть, лежить собі в колисці й угукає! Це лише марнування часу! Хай краще дивиться на оту дорогу іграшку, що ми вчепили над ліжечком – вона барвиста, он як крутиться!».
Другий тип батьків – занадто зациклені на ранньому розвитку свого маляти і з перших днів закидують дитину десятками книг, намагаючись виростити домашнього генія.
Де ж знайти золоту середину? Для цього потрібно знати психологічні, емоційні та фізіологічні особливості діток першого року життя і підбирати книги, керуючись насамперед цими знаннями.
Читаємо ДО народження!
Отож, ви знали ви, що дітки до двох місяців іще нечітко бачать та не розрізняють кольорів? Тому мусимо засмутити тих батьків, які вішають над ліжечком барвисті рухомі конструкції, аби розважити немовля: ви це робите лише для себе, ваша дитинка іще не може оцінити усієї цієї краси! Зате вона чудово чує, і дослухається до тембру голосу батьків. Ба більше – чує вона ще в утробі матері! Тому надзвичайно корисно починати читати немовляті навіть до його народження! По-перше, спокійний голос неньки заспокоює малюка, а по-друге, іще перед народженням формується тісний зв’язок між мамою і дитиною. До речі, корисно залучати до цієї справи і майбутнього татка – нехай покладе руку на мамин живіт і прочитає своєму нащадку віршика чи казочку!
Читаємо ГРАЮЧИСЬ!
У ранньому дитячому віці все потрібно робити у вигляді гри. Нереально просто посадити поряд дитину і півгодини-годину читати їй ту чи іншу книгу. Маля постійно потребує руху, вивчає світ, намагається все обмацати і обслинити, а ще – надто відволікається. Тому читайте, граючись! Тим паче, сучасні дитячі книги прекрасно надаються для цього! На книжковому ринку є величезний вибір книжечок-картонок, книжечок-іграшок, м’якеньких книжечок-подушечок, книжок зі шнурівками й тактильними елементами.
Кілька слів про ілюстрації.
Ілюстрації у книжках для немовлячого віку повинні бути:
- максимально спрощені, без зайвої деталізації.
-
природніх кольорів
-
максимально реалістичні.
Адже у такому ніжному віці малюк ще не знає, як виглядає той чи інший предмет або та чи інша тварина. І коли художник намалює, скажімо, свинку ніжно-блакитного кольору, у спідничці і стоячи на задніх ногах, то потім, у реальному житті, дитина її банально не впізнає. У немовлят іще не розвинене узагальнення й абстрактне мислення, пам’ятайте про це, вибираючи книгу!
Особливості поліграфії для немовлят.
Як ми вже казали, книжка для діток першого року життя – це іграшка. І дитинка нею справді активно грається – гортає сторінки (не завжди охайно!), намагається гризти, жбурляти, навіть засинає з нею. Тому бажано врахувати такі особливості поліграфії:
- сторінки повинні бути цупкими, бажано виготовленими з картону.
-
чудово, якщо картон бути лакованим – це надасть книжечці довговічності та вона буде гладенькою, приємною на дотик.
-
закруглені кутики сторінок будуть запобігати можливим травмам, якщо дитина випадково потрапить книжкою в очі.
-
Чудовим вибором буде книжка із «м’якенькою» палітуркою-подушечкою, адже не забуваємо, що малюк може на ній заснути)
«Немовлячі книги» - про що вони?
Що цікавить діток, які лише починають відкривати великий світ? Та все довкола! Із книжкою легше вивчити назви тварин і рослин, овочів і фруктів, кольорів і форм, частин людського тіла, одягу, розібратися, як хто говорить. Тобто, все, чому дитина навчається у перший рік життя Без книги, ІЗ книгою вона зробить значно швидше і веселіше.
Тадам! А тепер з огляду на все вище перелічене виокремимо
ТОП-5 книжок для немовлят!
1. Серія «Аґусики вчаться говорити»
Це шість книжечок-картонок зручного для немовлячої ручки формату, із цупкого крейдяного картону, із заокругленими кутиками та з палітуркою-подушечкою. Словом, усе, про що ми говорили раніше. Теми теж цікаві: «Звірі в лісі», «У лісі біля річки», «У дворі», «Що я чую», «Що я вмію», «Я вдома». Особливістю цих розвивальних книжечок-ігор є те, що на кожній сторінці у кутику, поряд з ілюстрацією та рядком римованого звуконаслідувального тексту, є зображення якогось руху, який мама з дитиною повинні повторювати упродовж читання. Це все схоже на народні дитячі ігри на кшталт «Сорока-ворона кашку варила» чи «Куй-куй молоток». Розглядаючи кумедні малюнки та промовляючи віршики разом з малюком, батьки у формі гри ознайомлять його з явищами та предметами навколишнього світу, а також розвинуть дрібну моторику, слухове сприймання і зорову увагу. А це ці книги допоможуть вашому малюку подолати бар’єр на шляху до вільного усвідомленого говоріння.
2. Серія «Картинки для дитинки»
Поліграфія цих книжечок-картонок така ж якісна, як і у попередньої серії, вона абсолютно відповідає усім вимогам до «немовлячої» літератури. Її родзинкою є особливі ілюстрації – вони не намальовані, а …. виліплені з пластиліну! Тож малюк може розглянути всі речі, які його оточують у буденному житті, не плоско, а об’ємно, а це, погодьтеся – важливо! Тематика «картинок для дитинки» розмаїта, адже ця серія доволі велика. Для діток першого року життя я би порадила найпростіші - «Кольори», «Овочі», «Ягоди та фрукти», «Хто як рухається», «Іграшки», «Ліс», «Моє тіло». Впевнена, що читаючи разом з дитиною ці книги, розглядаючи ілюстрації, ставлячи правильні запитання типу «Де котик? Як каже котик?» чи «Де голова? Покажи свою голову» ви досягнете значного прогресу у розвитку. А ще чудовою ідею буде… і самим поліпити з пластиліну! Звісно, під вашим пильним наглядом)
3. «Купці, купці, гусочко!»
Це цікава і корисна книжечка Оксани Кротюк має підназву «Забавлянки, масажики, ігри». Прекрасні великі ілюстрації поєднані з невеличкими віршиками, які потрібно розповідати діткам, граючись з ними під час купання. Наприклад, для купання хлопчика пропонується забавлянка «В морі»:
А у морі хвиля грає,
Мама хлопчика купає.
Там водичка синя-синя,
Купці-хлюпці, любий сину.
4. Серія «Життя малюків»
У цих крейдованих книжечках-картонках із заокругленими кутиками і палітурками-подушечками так багато ілюстрацій і так мало тексту! Всі малюнки – виліплені з пластиліну й описують теми зі щоденного «немовлячого» життя – «Малюк умивається», «Малюк іде на горщик», «Малюк їсть», «Малюк спить» і т.д. Читаючи ці книжечки, дитинка упізнаватиме себе і вони обов‘язково їй сподобаються!
5. Серія «Наліпки для малят»
Ці крейдовані ощатні книжечки не лише навчать вашого малюка розрізняти кольори, назви фруктів, овочів і тварин, а й сприятимуть розвитку дрібної моторики ручок, адже тут є ще спеціальні аркуші з наклейками, які дитинка повинна спочатку відклеїти, а потім приклеїти на відповідному місці. Тематика цих книг доволі різноманітна, а ілюстрації виготовлені з пластиліну.
Отож, сподіваюся, що я переконала вас – читати немовлятам потрібно – адже це не лише корисно, а й цікаво. До того ж, спільне дозвілля додасть доброго настрою і батькам, і дитині. Нумо до книжок!