14.08.2015
1779
Час читання: 2хв.
Рецензія на книгу Наталії Савчук «Літописи Семисвіття. Книга 1. Діти переступу»
Письменниця
Савчук Наталія є Членом Вченої ради Національної бібліотеки України для дітей, експертом Всеукраїнського рейтингу «Книжка року», автором присвяченого дитячій літературі електронного проекту «КЛЮЧ». Її роман-міфологема «
Діти переступу» — це перша книга із серії «
Літописи Семисвіття».
Події роману розгортаються ще за прадавніх часів, коли люди, боги та міфічні істоти жили поряд. Місця в Семисвіттю вистачало для всіх, а Світи розділяла наскільки тонка межа, що за бажання можна було потрапити із одного в інший. Праукраїнські землі було поділено на Краї, в яких господарювали захисниці-берегині та лярви, а в Дикому Степу панували птаховичі зі змієвичами та Вражеві діти.
Долю кожній істоті було визначено наперед. Та стрибозька берегиня Гаїна, з любові до свого чоловіка Радомира, вчинила переступ — замість однієї доньки, яка мала успадкувати всю силу і стати наступною берегинею, народила двійню, давши частину тої сили сину. І цим порушила рівновагу. Бо хто знає, що виросте з напівчулої берегині Вроди, в якої вділили долю та силу, та першого берегинича Волошки, якого в цьому світі просто не могло бути. В той же час починається боротьба за панування над Семисвіттям…
Однією із основних тем твору є право вибору. В світі, де твою долю визначено наперед, а за відступ із життєвого шляху божі можуть жорстоко покарати, треба мати неабияку мужність аби вчинити по-своєму. Виокремлюються в романі також теми любові, відповідальності за силу та власні вчинки.
Герої твору — це люди, божі, міфічні істоти. Незважаючи на всі відмінності між ними, вони звикли якось співіснувати. Та зрозуміти вчинки таких персонажів все ж доволі складно. Бо якщо чим керуються люди, ще можна уявити, то як зрозуміти божів, шо живуть віками?
Сюжет роману багатогранний. З однієї сторони перед читачем постає праукраїнський світ, з божами та істотами, що існували задовго до нас, з іншої — люди вже із більш зрозумілими емоціями та переживаннями.
Розповідь у книзі динамічна, герої часто потрапляють у пригоди. Мова ведеться від імені то одного, то іншого персонажа, що дає читачам змогу зрозуміти їх поведінку та вчинки.
Твір насичений історизмами, щоб передати дух того часу.
Книга для тих, кому цікава українська міфологія, та тих, хто просто любить читати.
Семак Діана