Коли є спокій у душі
Ростислав Крамар закінчив Українську академію друкарства у Львові, факультет книжкової графіки. За час навчання брав участь у молодіжних виставках малярства і графіки. Сьогодні працює художній редактором у тернопільському видавництві, оформлює книжки і створює до них ілюстрації.
Дряпанки називає своїм хобі: робить їх не задля кількості, кожна має свій неповторний орнамент і кольори. Шкаралупа яйця — незвичайний матеріал, каже чоловік. Повторити однаковий візерунок, навіть якщо було б таке бажання, не вдасться.
На відміну від писанок, дряпанками в Україні займається не так багато майстрів. Робота ця — дуже кропітка та вимагає ті й терпіння. Давньою технікою Ростислав захопився ще в студентські роки. Тепер присвячує цьому вільний чac. Свою роботу порівнює з ювелірною. Братися за неї. розповідає, слід лише тоді, коли є спокій у душі.
— Не так очі, як пальці втомлюються, — каже майстер. — Під час роботи над дряпинкою її непросто втримати, особливо перепелині яйця. Спершу багато тріскало просто в руках. Бувало, завершу дряпанку, а за мить лишилися одні шматочки. Що робив? Брав інше й продовжував роботу.
І Берегиня — для жінок, коники — для дітей
Сьогодні у колекції тернополянина — близько трьохсот авторських дряпанок з неповторними візерунками. Автентичними орнаментами майстер прикрашає лебедині й навіть страусині яйця. Така екзотика вимагає й більше зусиль: шкаралупка у і них тверда, тому працювати важче. Робота над курячим чи качиним яйцем займає декілька вечорів, а от страусине доводиться видряпувати від двох тижнів і до місяця.
На дряпанках Ростислава Крамара — дивовижні квіти та рослини, чудернацькі тварини й символи-обереги. Також прикрашає рукотвори самобутніми узорами з вишивки й трипільського посуду, знайденого під час розкопок.
— Ось старий трипільський символ — берегиня. — Показує майстер. — Це жіночий знак. А дряпанки з кониками добре дарувати дітям. Вважається також, що це символічне побажання здоров'я і добробуту.
Ікона на шкаралупці
Є у колекції тернополянина і дивовижні дряпанки-полотна. На шкаралупці, з допомогою звичайного ножика, майстер видряпує копії картин художників епохи Відродження, ікони. Вишукана робота вражає тонким переплетенням світлих і темних ліній і схожістю з оригіналом.
Дряпанки Ростислава Крамара є у приватних колекціях в багатьох країнах світу. Завдяки інтернету про них дізнається більше шанувальників української автентики. їх охоче замовляють у подарунок співвітчизники, які живуть за кордоном, і навіть іноземці. Для них це ке лише краса, а й екзотика.
Авторську техніку Ростислава вже почали наслідувати. Останнім часом, розповідає, зустрічає в інтернеті дряпанки, які нагадують його власні.
![4.jpg 4.jpg](/upload/medialibrary/252/2520ce8abae7921f194fc3cf4094b640.jpg)
Великодні яйця з... Китаю
На Великдень тернополянин робить дряпанки із символічними пасхальними символами. За словами майстра, для нього було несподіванкою, що такі вироби зберігаються роками без жодної подряпини.
— З іншими орнаментами пробував — з часом з'являються тріщинки, — каже він. А ці ніби щойно зроблені.
Напередодні Великодня українські ринки заполонили вироби з Китаю. Традиційні дія нашої країни пасхальні обереги. каже Ростислав Крамар, штампують там великими партіями і нам же продають.
Такі вироби хоч і милують око, але не мають основного. Енергетика, неповторність і душевність — те, за що завжди цінували рукотвори. А їх підробити неможливо.
Антоніна БРИК
Матеріал взято з газети "Наш ДЕНЬ", №14 (95) /8 квітня-14 квітня 2015 р.