Напевно, початок та порядок видання книг Чарльза Стросса для українського читача мав би бути таким: Палімпсест – Небо Сингулярності – Ачелерандо. Наскільки зрозумілішим стає автор, зі своєю короткою прозою, де прочитуються ідеї та думки автора, тим більше, що в кожному з оповідань є післямова, як писалось, для чого, коли, що хотілось, цією конкретною історією сказати читачу. Допомагає й переднє слово автора, більше зрозуміти цю збірку.
Збірка налічує 9 оповідань, хоча Стратегічне відставання та Палімпсест, важко назвати оповіданнями, це скоріше ідеї до цілих романів, а може й циклів! які текстом зафіксувались на позначці – повість.
Перекладач Богдан Стасюк, нещодавно дав повноцінне інтерв'ю щодо цієї збірки, про Чарльза Стросса, як його сприймати, українському читачу, який він письменник, які ідеї, творчі експерименти та алюзії закладені в його творах. Тож дуже рекомендую, перед книгою, почитати це інтерв'ю: Розмова з перекладачем Богданом Стасюком
Отож, про збірку. Коротко і не зовсім.
Стратегічне відставання. Це грандіозний задум автора! Колапс який стався з планетою Земля та усім людством на передодні карибської кризи 1962 року. Щоб зрозуміти усю масштабність, уведений навіть персонаж – Карл Саган, відомий науковець, який про всесвіт чи не найбільше може розповісти. Та чи може такий інтелект рівня Сагана розв'язати таке рівняння? Про це окреме оповідання я дуже детально розписав ТУТ.
Що сталось із планетою Земля, сюжетні лінії, протистояння США та СРСР – все ключове без спойлерів тут. Стратегічне відставання – беззаперечно топова повість, гідна прочитання і найвищих оцінок.
Блудна Ферма. Ця футуристична історія, про подружжя, яке проживає в сільській місцевості в часи, коли роботи заполонили всі ланки виробництва, люди настільки піддались техно модифікаціям, що породжують біосимбіози технологічних машин, які колонізують інші планети... Таке своєрідне, коротке оповідання, закінчення у вас викличуть певні емоції.
Іще холодніше війна. Здавалось, що ще може вразити після Стратегічного відставання? Те, що не відбулось у 1962 в цій альтернативній версії, чи так званій антиісторії все-таки відбувається. Ви відразу зрозумієте коли його будете читати, що проглядатися в ньому, рука якого відомого майстра ХХ ст., який заклав фундамент цілому жанру. Більше ані слова, щоб вам було максимально цікаво поринути у цю історію. Мені навіть важко вибрати, яке краще з них чи Стратегічне оповідання, чи Іще холодніша війна. Вам впевнений буде також. Черговий топ цієї збірки.
Сигнали Махо. Лист в часопис "Nature", стаття про парадокс Фермі.
Місія надважлива. Боб Говард. Ось ця історія лягла в основу книг автора Бузувірський Архів та Архів Дженніфер, що є циклом "Пральня", а також до деяких її окремих оповідань. Історія про спецагента Боба, який працює під прикриттям в психіатричній лікарні. Де є відсилання до Кена Кіззі та його роману політ над зозулиним гніздом. В цілому складно оцінити, окреме оповідання, знаючи, що існує цілий цикл. Проте, зважаючи що всесвіт "Пральні" це боротьба спецслужб з прибульцями з інших вимірів, історія варта уваги.
Антикабельник. Знову ж таки альтернативна історія, про те, що б було коли інтернет був би під забороною, у зв'язку з порушенням численних авторських прав та піратства. Але ж людство не може без комунікації. Це звісно не шедевр, але цікава історія.
Хіба що в пеклі. Одного разу, заходить в паб, дідько та каже бармен мені коктейль останнє бажання. Ні це не анекдот. У цьому оповіданні, постає апокаліптичний світ, який відживає свій час. Зміна клімату, техногенні катастрофи, перетворюють планету Земля на все менш придатну для комфортного життя місцину. Як би у цьому хаосі вас було останнє бажання? За чаркою віскі з дідьком за компанію, яке б воно було?
Хобот та дебош. Космосерфер, який виконує свої трюки в стратосфері, депресивний карликовий мамонт-алкоголік, з мерзенним характером. Абдул аль Мацумото, який є братом еміра Марсу та його безумні вечірки. Повний космічний декаданс з кібергейшами, морем алкоголю та іншим трешом. Така абсурдна картина майбутнього постає в оповідання Хобот та дебош. Де головному герою Ральфу Судзукі з роду Мак-Дональдів, потрібно врятувати свою не просту кохану Лору, яка більш походить на ходячий кіберпристрій для підключень та оновлень. Ну якщо вам це і не сподобається, то хоч цей абсурд точно запам'ятається.
Палімпсест. Остання в списку, але не зазначенням повість у цій збірці. Якщо вас досі не вразили Стратегічне відставання, Іще холодніша війна. То ця повість, немає рівних по масштабності у як у часі, так і просторі. Дуже рідко можна зустріти твори, де події відбуваються за 10 тичяч, 100 тисяч, 1 млн.років, 1 млрд. років, 1 трлн.років... Автор, дає свій фантастичний прогноз на такий немислимий період часу. Коли Карл Саган в Стратегічному відставанні розмірковував над колапсом, який зчинився з планетою Земля, він припустив гіпотезу, що це могли зробити лише до абсурду могутні сили, цивілізації, яким немає рівні у всесвіті, які змінюють закони всесвіту. От щось подібне, вас буде чекати на сторінках цієї повісті. Це надзвичайно захоплива історія, задум якої, перевершує усе написане в цій збірці. Як признається автор, це мало б стати романом, а можливо циклом. Однак, поки, що він не переріс у щось більше. Також я дізнався, зі слів автора, що на Заході, дуже важко видати під твердою обкладинкою книгу, це і стало першим спотиканням, що Палімпсест поки не переріс, у ще більший формат, або ж цикл. Однак, є надія, що одного дня це станеться, і ми отримаємо, щось рівня Гіперіону, а може навіть більше! Значно більше...
Палімпсест став цікавим відкриттям, а Чарльз Стросс, доступнішим до сприйняття, як автор. Окрема подяка Богдану Стасюку до перекладу, і підготовку роману, а також інтерв'ю щодо збірки та автора.
Автор: Олександр Серпень
Джерело: ВРАЖЕННЯ UA