Трилери, детективи та жахи ~ знижка 20% Дізнатись більше
Видавництво Навчальна книга - Богдан
Видавництво Новини Електронні книги Співпраця Де придбати Контактні дані Доставка і оплата Foreign Rights
Телефони для замовлення:
phone_num (067) 350-18-70
Нова Пошта Укрпошта basketКошик
Книга дня Знижка 50%
corner_white
Абрачупабрики. Плутанка у лісі: розмальовка-гра для дітей молодшого шкільного віку.
Новини видавництва
new-news 15.07.2024
Анонс трилогії «Ever & After» німецької авторки Stella Tack
new-news 15.07.2024
Події тижня (15 - 21 липня)
new-news 08.07.2024
Події тижня (8 - 14 липня)
new-news 05.07.2024
Анонс «Rivers of London» Бена Аароновича
Дізнайтесь більше про конкурси від видавництва Навчальна книга - Богдан!
Технічна підтримка
  (пн.-пт., з 9.00 до 18.00)
mail support@bohdan-books.com


Як зробити замовлення?
Способи оплати
Доставка замовлень
Умови доставки, оплати і повернення
Політика конфіденційностіМи у соц. мережахГоловнаseparatorНовини видавництваseparatorРецензія на книгу Славенки Дракуліч «Мілева Айнштайн: теорія туги»

calendar 22.09.2023
view481
Час читання: 6хв.

Рецензія на книгу Славенки Дракуліч «Мілева Айнштайн: теорія туги»

Рецензія на книгу Славенки Дракуліч «Мілева Айнштайн: теорія туги»

Історія першого шлюбу видатного фізика Альберта Айнштайна очима його ексдружини.

Славенка Дракуліч – одна з найвідоміших сучасних хорватських письменниць. Український читач знайомий переважно з її публіцистикою, що присвячена балканським війнам чи посткомуністичному, постколоніальному дискурсу.
Натомість «Мілева Айнштайн: теорія туги» – соціальний роман, у якому авторка дивиться на Альберта Айнштайна – генія, лауреата Нобелівської премії з фізики, очима його першої дружини – сербської науковиці Міци Марич, жінки, яка пожертвувала кар'єрою заради успіху чоловіка та догляду за дітьми.
Але не поспішайте думати, що йдеться про феміністичне трактування взаємин двох непересічних особистостей. У своїй книжці Славенка Дракуліч прагне першої ролі для жінки, якій соціальні стереотипи та гординя власного чоловіка несправедливо нав'язали другорядну роль.

Оригінальна назва: Mileva Einstein, teorija tuge

Бекграунд. Славенка Дракуліч створила власний цикл видань, присвячених талановитим жінкам, які опинилися в тіні відомих чоловіків. Хтось із них зміг вийти на світло, а когось поглинула сірість… Книжці «Мілева Айнштайн: теорія туги», що в оригіналі вийшла 2016 року, передували ще два біографічні романи. Перший із цієї своєрідної серії був присвячений стосункам мисткині Фріди Кало з художником-монументалістом Дієго Ріверою (Frida ili o boli), другий – коханню фотографині, моделі Дори Маар і видатного сюрреаліста Пабло Пікассо (Dora i Minotaur. Moj život s Picassom).

Видавництво: «Навчальна книга – Богдан», Тернопіль

Сюжет. Книжка складається з чотирьох частин. Перша, «На кухні», розпочинає оповідь з 1914 року – з кульмінації стосунків Мілеви й Альберта, коли відомий науковець практично вигнав дружину та двох синів із квартири в Берліні, а пізніше надіслав матері своїх дітей принизливого листа з умовами подальшого спільного життя, які перетворювали її на служницю.

Емоційно спустошена, втомлена та пригнічена, на кухні у друзів Мілева згадує спільне з Альбертом минуле, намагається зрозуміти, як так сталося, що «за десять років вона пройшла шлях від упевненої у собі усміхненої дівчини, яка хоче займатися наукою, до покоївки, яка має турбуватися про брудну білизну».

Вона має ухвалити рішення: пристати на умови й остаточно стерти свою особистість чи почати самостійне життя із синами, повернувшись до Швейцарії. У ситуації, що склалась, Мілева відчуває себе «бранкою без надії на помилування». На неї тисне забагато відповідальності. А що ж сам Айнштайн? Він засліплений власною геніальністю, потрібністю в наукових колах та коханням до кузини Ельзи.

Міркуючи про зради Альберта, його ставлення до сім'ї, до неї особисто, Мілева доходить висновку, що «вирости – означає взяти відповідальність за свої вчинки, а він уникав цього». Тут важливо нагадати, що майбутнє подружжя познайомилося в інституті, коли Айнштайну було лише сімнадцять років.


Друга частина книжки, «У потягу», розвиває події 1914 року, коли на Мілеву Айнштайн падають відразу дві війни: її особиста з чоловіком та Перша світова. Власне, жінка ухвалила рішення разом із синами повернутися до Цюриха.

Поки триває подорож, жінка пригадує подію, з якої, на її думку, пішла тріщина в її стосунках з коханим. Ще студентами Альберт і Мілева привели на світ позашлюбну дитину. Майбутній батько умовив жінку приховати факт народження, бо це, мовляв, могло завадити його кар'єрі, адже за складний характер та надто революційні ідеї Айнштайна не любили в наукових колах. Тоді Мілева поїхала до своїх батьків, народила в їхньому маєтку, хотіла віддати доньку в іншу родину, але не змогла, попросивши батьків опікуватися нею, поки Альберт не знайде роботу й не ожениться з нею. Але маленька дівчинка помре від скарлатини, а Мілева ніколи собі не пробачить, що мусила вибирати між нею та Айнштайном, причому не на користь дитини.

Врешті моральні та фізичні сили героїні вичерпаються. Протягом кількох років вона постійно перебуватиме в лікарнях. Серцевий напад, проблеми із суглобами, параліч – усе це викликано внутрішніми переживаннями Мілеви, яка розуміє, що розчарувала свого батька, пожертвувавши кар'єрою заради допомоги Айнштайну, що була змушена розлучити синів із татом, хоч останній більше «піклувався про все людство, ніж про двох своїх хлопчиків», з гіркотою усвідомлює, що її Альберт, який колись покохав її за розум, цілеспрямованість, став міщанином та й просто негідником, який виставляє її перед друзями істеричкою. Про це йдеться в тертій частині роману – «У лікарні».

Врешті Мілева погоджується на розлучення, Альберт документально обіцяє віддати їй та дітям гроші Нобелівської премії, щоправда, ще до її отримання.

Йде 1925 рік, жінка нарешті має власну квартиру. Про цей період життя героїні розповідає остання частина книжки «На балконі». Здається, вона примирилася з усім, що з нею відбувалось, але новина про одруження Айнштайна з кузиною Ельзою знову збурює емоції.

Ласа до грошей, майбутня друга дружина фізика прагне позбавити Мілеву винагороди Нобелівської премії. Але наша героїня знаходить спосіб цьому протидіяти. Мілева погрожує Альберту, що напише мемуари, у яких розкаже, як готувала за нього лекції, як писала статті, здійснювала розрахунки, як колись давно вони вирішили, що на наукових роботах буде стояти лише його ім'я…

Владнавши фінансове питання, жінка буде змушена вирішувати інше – набагато серйозніше. У її молодшого сина діагностують шизофренію. А тому всі свої сили, які невідомо звідки беруться в жінок, вона віддаватиме на те, щоб бути поруч зі своїм Тете…

Вам сподобається, якщо: ви любите художні твори, засновані на реальних подіях; прагнете емоційної літератури, яка порушує актуальні теми; не боїтеся зазирнути далі загальноприйнятого образу тієї чи іншої особистості.

Вам не сподобається, якщо: вважаєте, що всі історії про пригноблених і принижених жінок вигадують феміністки, щоб позлити чоловіків та звести на них наклеп; не хочете повертатися в минуле, бо й у сучасному світі вистачає несправедливості.

Головна причина прочитати: «Мілева Айнштайн: теорія туги» Славенки Дракуліч – талановитий роман. Він повністю зосереджений на емоціях і переживаннях головної героїні, які відгукнуться й сучасним жінкам, а чоловікам дадуть можливість хоч трохи наблизитися до тієї поліфонії почуттів, що може вирувати в душах представниць аж ніяк не слабкої статі. Ця книжка є історією про кохання, відданість і розчарування, документом минулого, у якому жінці була відведена лише одна роль. Водночас роман можна назвати мапою психологічної трансформації особистості, яка, долаючи одні страхи, не змогла протистояти іншим.

«Мілева Айнштайн: теорія туги» – тонка письменницька робота, виконана з ювелірною точністю, а тому й особливою проникливістю.

Автор: Анастасія Герасимова

Джерело: MIND.UA


  
Логін:      
Пароль:

ent Реєстрація    ent Забули пароль?
Вкажіть свій емейл


Коментар
ajax-loader-blue