Зустрічаємо літо ~ знижка 20% Дізнатись більше
Видавництво Навчальна книга - Богдан
Видавництво Новини Електронні книги Співпраця Де придбати Контактні дані Доставка і оплата Foreign Rights
Телефони для замовлення:
phone_num (067) 350-18-70
Нова Пошта Укрпошта basketКошик

Книга дня Знижка 50%

corner_white
Хто буде гавкати? Нявкати? Рохкати? Кукурікати? Прикольні інтелектуальні ігри.
Новини видавництва
new-news 27.05.2024
Події тижня (27 травня - 2 червня)
new-news 27.05.2024
Чому та як варто говорити з дітьми про політику?
new-news 24.05.2024
Видавництво "Богдан" на Книжковому Арсеналі
new-news 23.05.2024
Розмова з Валентином Терлецьким
Дізнайтесь більше про конкурси від видавництва Навчальна книга - Богдан!
Технічна підтримка
  (пн.-пт., з 9.00 до 18.00)
mail support@bohdan-books.com


Як зробити замовлення?
Способи оплати
Доставка замовлень
Умови доставки, оплати і повернення
Політика конфіденційностіМи у соц. мережахГоловнаseparatorНовини видавництваseparatorЗАХІДНОУКРАЇНСЬКА ЗАОЧНА МАТЕМАТИЧНА ШКОЛА в асоціації з видавництвом «НАВЧАЛЬНА КНИГА»

calendar 30.08.2021
view4231
Час читання: 20хв.

ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКА ЗАОЧНА МАТЕМАТИЧНА ШКОЛА в асоціації з видавництвом «НАВЧАЛЬНА КНИГА»

logo.pngЗаочні фізико-математичні школи з'явилися на початку 1960-х років, коли в суспільстві виник небачений інтерес до науки і до науково-технічного прогресу. Своєрідним поетичним відображенням цього процесу став невеличкий вірш поета Бориса Слуцького "Фізики і лірики", який викликав бурхливу дискусію за участю широких кіл творчої і науково-технічної інтелігенції.

Щось то фізики в пошані.
Щось то лірики в вигнанні.

— нарочито стурбовано констатує автор у перших двох рядках свого вірша. І одразу ж пояснює:

Річ то не в кар'єрнім плані,
Річ у світовім визнанні.

Справді, фізико-математична освіта в ті часи була в абсолютному фаворі, і заочні фізико-математичні школи мали за мету дати змогу самостійно поглиблено вивчати математику та фізику учням навіть з найвіддаленіших сіл і поселень, де інших можливостей для цього в ті часи не існувало. Дивним чином, але проект продовжував ефективно працювати і 40 – 50 років по тому, коли такі можливості з'явились. Пов'язано це, вочевидь, із тим, що навчання в заочній школі надає учням достатньо часу, щоб думати, а також активно долучає до самостійної роботи, зокрема, шляхом ознайомлення та опрацювання додаткової літератури.

На жаль, активної підтримки цей проект після розпаду СРСР не отримав. На початку 1990-х років Республіканська заочна фізико-математична школа при Київському університеті та всі українські філіали Всесоюзної заочної математичної школи занепали і припинили свою діяльність. Лише завдяки зусиллям ентузіастів колишній філіал при Тернопільському педінституті у 1994 р. був трансформований у самостійну Західноукраїнську заочну математичну школу (ЗЗМШ). Із 2020 р. ЗЗМШ почала діяти в асоціації з видавництвом «Навчальна книга», що відкриває набагато ширші можливості як для залучення та навчання школярів, так і для методичної допомоги вчителям.

Далі коротко розповідається про зміст і форму навчання в школі, про вступ до неї, її історію, а також подаються навчальні посібники, які учні частково отримують для виконання завдань школи, а інші при бажанні можуть додатково придбати на сайті видавництва. В окремій рубриці подається інформація про фахові видання для вчителів, зорієнтовані на поглиблене вивчення та удосконалення методики навчання математики.

ЗАВДАННЯ ТА ФУНКЦІОНУВАННЯ ШКОЛИ

tadeeva.jpgГ.В. Тадеєва, методист ЗЗМШ

Західноукраїнська заочна математична школа (ЗЗМШ) відкрита у 1994 р. на базі колишнього філіалу Всесоюзної заочної математичної школи, що діяв у Тернополі із середини 1960-х років. Ініціатором її відкриття були тодішні завідувач кафедри математики і методики її викладання доцент В.О. Тадеєв та декан фізико-математичного факультету професор Г.П. Хома. За майже 30 років, що минули відтоді, ЗЗМШ стала визнаним в Україні осередком додаткової математичної освіти школярів, єдиним закладом такого типу зі своїм власним і перевіреним тривалим досвідом повномасштабним методичним забезпеченням.


Школа виконує такі основні функції:

  • пошук і залучення талановитих учнів середніх і старших класів загальноосвітніх навчальних закладів країни, зокрема із сільської місцевості та невеликих міст, до самостійного поглибленого вивчення математики за спеціально створеними навчальними посібниками і методичними матеріалами; 

  • підвищення інтересу і мотивації учнів до науки, формування в них таких елементів математичної культури, які притаманні реальним науковим дослідженням в галузі сучасної чистої і прикладної математики; 

  • допомога в підготовці учнів до різноманітних випробувань та конкурсів — Державної підсумкової атестації, Незалежного зовнішнього оцінювання, математичних олімпіад тощо.

Крім цього, сам стиль навчання у заочній школі сприяє формуванню в учнів стійких навиків самостійної роботи з книгою, виробленню в них умінь грамотно, обґрунтовано, чітко й виразно викладати свої думки в письмовій формі, що саме по собі важливе у будь-якій професії.

Розпочинати навчання в ЗЗМШ учні можуть з будь-якого класу із 6 по 11 і продовжувати до закінчення основної школи — неперервно чи вибірково в окремих класах. Навчання відбувається на двох рівнях — базовому й поглибленому — і полягає в самостійному опрацюванні теоретичного матеріалу за навчальними посібниками школи та у розв’язуванні й належному оформленні контрольних робіт. Посібники й завдання для контрольних робіт регулярно (приблизно раз на 1,5 місяця) розсилаються учням поштою (звичайною або електронною). Поштою ж виконані завдання учні присилають на перевірку, а після перевірки разом із друкованими взірцевими розв’язками, підготовленими в ЗЗМШ, отримують назад. Отже, кожен учень дістає повну інформацію не тільки про сам результат виконання завдань, а й про належний спосіб усіх обґрунтувань та оформлення розв’язань.

Для успішного навчання в ЗЗМШ не обов‘язково мати дуже тверді знання за попередні класи основної школи. Головне — працелюбність і бажання неодмінно самому дійти до чіткого розуміння кожного математичного факту, повага до точних знань, до науки.

Учні, які успішно завершують навчання в ЗЗМШ, разом із посвідченням отримують рекомендації для вступу у вищі навчальні заклади, в яких математика є профілюючим предметом.

Оскільки діяльність школи пов'язана зі здійсненням багатьох матеріально затратних функцій, то навчання здійснюється на платній основі. Але плата за навчання дуже помірна і тому практично необтяжлива для батьків. Проводиться вона після отримання повідомлення про зарахування.

Життя підтвердило ефективність діяльності ЗЗМШ. Школу закінчили сотні випускників з усіх регіонів України, абсолютна більшість з яких вступила до провідних вищих навчальних закладів і в них успішно навчалася або зараз навчається. Серед наших випускників вже є фахівці з науковими ступенями і званнями, знані вчителі й викладачі, успішні підприємці, програмісти та інженери. У багатьох відношеннях навчання у школі навіть привабливіше, ніж у спеціалізованих ліцеях чи гімназіях. Чому?

По-перше, навчатися в школі можна, не покидаючи домівки.

По-друге, велике значення має збалансованість навчального процесу. Наші завдання розраховані на тривалі терміни, що дає учням змогу добре зорієнтуватися в них, поміркувати, попрацювати з літературою тощо (якраз це характерно для роботи науковців-дослідників). Ми вказуємо лише орієнтовні терміни для виконання завдань, які при потребі учень може зміщувати або переносити.

По-третє, навчальні завдання ЗЗМШ часто навіть доповнюють чинні програми з математики для ліцеїв та гімназій. У зв’язку із цим чимало наших учнів після вступу до таких закладів продовжують навчатися й у нас.

Нарешті, велике значення має й те, що ЗЗМШ пропонує своїм учням великий вибір спеціальної навчальної літератури — від поглиблених розробок окремих тем шкільної програми до посібників для підготовки до математичних олімпіад та конкурсних відборів.

img157.jpg
Перша сторінка тижневика «Математика» (№ 38 за жовтень 2006 р.) з інформацією про ЗЗМШ

Матеріали про ЗЗМШ публікувалися в журналах «У світі математики» (№ 1 за 1997 р.), «Математика в школі» (№ 3 за 2002 р.), у тижневику «Математика» (№ 34 за вересень 1999 р., № 14 за квітень 2003 р., № 38 за жовтень 2006 р.), а останніми роками — у багатьох книгах фізико-математичного циклу, що публікуються видавництвом «Навчальна книга».

З історії школи

IMG_2392.JPG Директор ЗЗМШ, доцент В.О. Тадеєв.
Колишній випускник Всесоюзної заочної математичної школи (ВЗМШ) та Республіканської заочної фізико-математичної школи (РЗФМШ)

У далекому вже 1964 році на кафедру елементарної математики Кременецького педінституту надійшла невелика афіша, в якій містилися умови першого набору до щойно організованої тоді Всесоюзної заочної математичної школи (ЗМШ).


kiketz-yuo.jpg

Ю.О. Кікець

Повідомлення про створення ЗМШ з ентузіазмом сприйняв завідувач кафедри елементарної математики Юрій Олександрович Кікець (1893–1969). А безпосередньо взятися за справу він доручив молодому тоді старшому викладачеві Мирону Петровичу Маланюку. Вибір був вдалий: М.П. Маланюк — енергійний, завзятий, а головне сам пройшов школу заочного навчання — перед навчанням на стаціонарі у Кременці пройшов 2 курси заочного навчання у Чернівецькому університеті.

Без-имени-1.jpg

М.П. Маланюк

Зі спогадів проф. М.П. Маланюка, записаних з його слів у 2006 р. і уточнених за його публікацією в обласній газеті «Вільне життя» від 7 лютого 1969 р. «Роздмухуйте математичну іскру»:

«Перші повідомлення про ЗМШ були відправлені у дві школи Чортківського району — Джуринську (в моєму рідному селі, де директорував тоді мій давній товариш і добрий керівник Євген Іванишин) та Ягільницьку. Загалом у 1965 р. було набрано на навчання 35 дев’ятикласників, щоправда лише 14 з них виконали програму першого курсу. Але майже всі вони закінчили ЗМШ у 1967 р. У 1968 р. випускників було всього 12, у 1969 р. на навчання прийшли 59 учнів. Отже, на початках справа йшла нібито добре. Зокрема, вчителів тішило те, що надсилалася навчальна методична література. Однак згодом з`ясувалося, що робота за програмою ЗМШ потребує від вчителя великих додаткових зусиль і знань. Ці причини пізніше стануть приводом для створення «місцевої» ланки ЗМШ, доступнішої для учнів та вчителів. А поки що з кожним роком все ж таки вдавалося залучати достатню кількість учнів і заохочувати вчителів для продуктивної роботи з ними. І вже через 3 роки, тобто у 1967 р., на офіційне клопотання ректорату було дано дозвіл на створення філіалу ЗМШ у Кременецькому педінституті. А ще через 2 роки він разом із педінститутом переїхав до Тернополя».
Перші підсумки діяльності ЗМШ та її філіалів було підбито на Всесоюзній науково-практичній конференції «Проблеми заочного математичного навчання школярів», проведеній Науково-дослідним інститутом змісту і методів навчання у грудні 1975 р.

Доповідачами на цій конференції від Тернопільського філіалу були Касьяненко М. Д. (тоді завідувач кафедри математики), Маланюк М. П. та Доманський Е. Й. (на той час керівник філіалу). Доповідь Касьяненка М. Д. мала більше концептуальний характер. Її висновком було те, що для покращення підготовки учнів до математичної творчості, в навчальних матеріалах ЗМШ повинні більшою мірою відображатися логіко-аксіоматичні основи математики, а також ілюструватися прийоми й засоби проведення наукових пошуків. Пропонувалося також задавати творчі роботи у вигляді рефератів, складання задач, проводити щорічні олімпіади та конкурси серед учнів.

Доповідь Маланюка М. П. і Доманського Е. Й. зводилися до конкретніших практичних рекомендацій. Вона так і називалася: «Деякі висновки з досвіду роботи з учнями ВЗМШ». А висновки були подекуди доволі радикальними і безумовно позитивно вплинули на стратегію подальшої роботи ВЗМШ, а особливо на діяльність створеної пізніше ЗЗМШ. Тому наводимо цю доповідь майже повністю. Цим ми віддаємо належну шану її авторам, великим ентузіастам і провідникам ідеї ЗМШ на наших теренах — Мирону Петровичу Маланюку та Едуарду Йосиповичу Доманському (1932–1980), естафету від яких ми й намагаємося продовжувати, а їхні рекомендації втілювати.

domanskyj-ej.jpg

Е.Й. Доманський

«10 років при кафедрі математики Тернопільського педінституту функціонує філіал ВЗМШ. За цей час близько 600 учнів дістали змогу ознайомитися на ділі, в чому полягає поглиблене самостійне вивчення математичних закономірностей. Багатьом з них ці двохрічні або трирічні заняття допомогли обрати професію та улюблене заняття на все життя. Працюючи з учнями ВЗМШ, ми переконалися в тому, що це дуже корисна й потрібна форма допомоги школярам.
Не применшуючи позитивного значення цієї роботи для залучення значної кількості дітей до математичної культури, для підняття рівня навчання математиці у багатьох школах, ми хочемо висловити й деякі критичні зауваження стосовно структури та організації навчання в ВЗМШ.

Оскільки можливості ВЗМШ та її філіалів, як і інших заочних математичних шкіл університетських центрів, обмежені, то вони відбирають для навчання найбільш підготовлених і талановитих школярів. Цей відбір регулюється порівняно високим рівнем вступних вимог. Нормою стало й те, що значна частина тих, хто вступив, відсівається упродовж першого року навчання.

Ми давно поставили за мету з`ясувати істинні причини цього відсіву. З’ясувалося, що низький рівень навчально-виховної роботи цілої низки шкіл при наявному рівні вимог робить неможливим навчання в ВЗМШ навіть здібних дітей. Ми неодноразово стикалися з тим, що окремі студенти 3 – 4 курсів фізико-математичного факультету педінституту не спроможні самотужки впоратися з усіма задачами окремих завдань. До таких задач відносяться, наприклад, вправи на теми: «Метод координат», «Графи», «Геометричні побудови». Не є секретом і те, що зазвичай вчителі сільських шкіл можуть надати лише дуже незначну допомогу учням ВЗМШ. Тому й частина відсіву дуже велика серед учнів з віддалених сільських шкіл — саме тих шкіл, з яких бажано комплектувати основну частину контингенту ВЗМШ.
Ґрунтуючись на багаторічних спостереженнях, ми вважаємо, що користь від навчання в ВЗМШ була б значно більшою, якби трохи зменшити трудність та обсяг обов`язкових завдань для учнів. Відомо, що успіх у заняттях математикою залежить не тільки від труднощів та значення матеріалу, а й від того, як часто учень береться за самостійне вивчення нових фактів.

Підставою для таких висновків служать інші форми роботи зі школярами з віддалених сільських шкіл. Враховуючи те, що в нашому філіалі навчається лише близько сотні учнів, ми вирішили паралельно створити ЗМШ полегшеного типу для інших школярів області. З цією метою при редакції обласної комсомольської газети «Ровесник» був створений «Клуб юних математиків». Під рубрикою цього клубу регулярно, через кожні 15 – 20 днів, друкувалися завдання для школярів, відповіді або вказівки до задач, методичні поради. За останні три роки надруковано понад 50 випусків клубу. При відборі задач для клубу широко використовувалися методичні матеріали ВЗМШ. Ця додаткова форма роботи дала змогу приблизно вдвічі збільшити кількість школярів, які активно займаються самостійним вивченням математики. Друкуючи завдання в обласній газеті, ми дістали змогу залучити до їхнього розв`язання й тих, хто не навчається в нашій ЗМШ. Вдалося уникнути багатьох технічних труднощів, пов`язаних з розсиланням завдань, значно скоротити поштові витрати. Поєднання цих двох форм дало змогу значно збільшити користь від матеріалів ВЗМШ.

Аналіз обох форм роботи дає підставу для таких висновків:

  1. Діяльність ВЗМШ — відчутна допомога сільській школі у справі підвищення рівня математичної освіти. 

  2. Користь від такої діяльності буде ще більшою, якщо автори завдань і методичних посібників братимуть до уваги реальний рівень знань учнів сільських шкіл. Ми вважаємо, що і об`єм, і трудність завдань потрібно знизити; потрібно давати більше завдань із захоплюючими умовами. 

  3. Потрібно шукати подальших шляхів з удосконалення загалом хорошої літератури для учнів ВЗМШ. Нам видається, що корисно було б розробити й долучити більш рельєфне відображення шляхів пошуку розв`язання окремих класів задач. 

  4. Завдання потрібно диференціювати не тільки за кількістю задач, а й за «спеціальністю». Бажано мати хоча б по два варіанти завдань: один з них міг би бути «аналітичним», інший — містити подібні «геометричні» задачі».

* * *

Ініціативу ЗМШ дуже скоро підхопили й деякі інші провідні вищі навчальні заклади, зокрема у 1966 р. створюється РЗФМШ (Республіканська заочна фізико-математична школа при Київському університеті). Ця школа була унікальною. Лише вона функціонувала в системі навчального телебачення. Навчальні передачі для школярів виходили майже щотижня на УТ–1. Демонструвалися і класичні лекції на ключові теми «з крейдою біля дошки», і інсценізовані розповіді з історії математики, і заочні олімпіади тощо. Крім цього, в 70-ті роки РЗФМШ організовувала літній республіканський табір юних математиків і фізиків, в який запрошувалися всі учні, які успішно навчалися. Під час цих зборів викладачі університету читали лекції, проводили олімпіади, розбирали цікаві задачі.

Однак, як з’ясувалося, така прив`язка РЗФМШ до телебачення зробила її надзвичайно вразливою до суспільних перемін. У 1991 р. припинилися трансляції і припинилася діяльність РЗФМШ. Звичайно, школа мала й «паперове» методичне забезпечення, зокрема, чудову серію брошур «Бібліотечка фізико-математичної школи», а також дидактичні матеріали з багатьох ключових тем («Метод координат», «Границі», «Елементи комбінаторики» тощо). Проте у вирішальний момент не знайшлося ентузіастів, які в період великої суспільної перебудови на початку 90-х років змогли б усе це «втримати в руках».

Хома.jpg

Г.П. Хома

Такий самий фінал міг би спіткати й наш Тернопільський філіал ВЗМШ. Запаси методичної літератури і дидактичних матеріалів, які раніше в повному обсязі надсилалися, вичерпалися або розкомплектувалися, надмірно зросли поштові витрати, які не було чим покривати, практично не поповнювався контингент учнів (бо раніше вони в основному залучалися через журнал «Квант», а він перестав поширюватися). Як наслідок, у 1991–93 роках філіал практично припинив свою роботу. Врятувати справу могло лише одне: відкриття самостійної української ЗМШ. Це й відбулося у 1994 р. за підтримки тодішнього декана фізико-математичного факультету проф. Григорія Петровича Хоми.

Однак більш-менш належне своє методичне забезпечення для неї автором цих рядків було створене лише через 4 роки. Все робилося «з нуля». А вже через рік, у 2024 р., школа відзначить 30-річчя своєї самостійності!

 Ковалевська.jpg

Ставайте Ковалевськими і Остроградськими!

ЗАПРОШУЄМО
учнів 6-11 класів на навчання в ЗЗМШ

 MykhailOstrogradskyy.jpg

Шановні друзі!

Запрошуємо вас на навчання в Західноукраїнській заочній математичній школі (ЗЗМШ). Запевняємо, що в цьому виборі ви не розчаруєтесь!

Розпочинати навчання в ЗЗМШ можна з будь-якого класу із 6 по 11 і продовжувати до закінчення основної школи — неперервно або вибірково в окремих класах. Навчання в ЗЗМШ здійснюється за помірну плату, яка вноситься лише після одержання повідомлення про зарахування.

Зарахування до ЗЗМШ здебільшого відбувається на основі письмової рекомендації вчителя математики (завантажити шаблон).

Учитель математики може написати рекомендацію своєму учневі (учениці) або кільком учням в довільній формі чи скористатися такою стандартизованою формою:

recomentionZZMschool.jpg

Без рекомендацій зараховуються учасники міських, районних та обласних олімпіад юних математиків. Для цього учневі разом зі своїми анкетними даними потрібно повідомити нам коли і в якій олімпіаді він брав участь.

Кожен претендент на навчання в ЗЗМШ повідомляє нам своє прізвище, ім’я і по батькові (повністю), клас основної школи, в якому навчається або щойно закінчив, повну домашню та електронну адреси, а також телефони.

Рекомендацію вчителя або анкетні дані надсилайте нам на електронну пошту: math.school.ua@gmail.com або на вайбер: +38 (067) 22-33-975.

Стати видатними ученими кожному з геніальних математиків ХІХ ст. — Михайлу Остроградському і Софії Ковалевській — допомогли щасливі випадки. Остроградському, який спочатку навчався в гімназії дуже посередньо і з великою неохотою, трапився талановитий учитель, який розкрив перед ним красу й велич математики, а Ковалевську змалечку зачарував своїми дивовижними значками курс лекцій з математичного аналізу самого Остроградського, аркушами з якого замість шпалер була оздоблена її дитяча кімната. Сподіваємося, юні друзі, що для вас таким щасливим випадком стане навчання в ЗЗМШ. І пам’ятайте, що для цього зовсім неважливо, де ви народилися чи мешкаєте — на хуторі, як Остроградський, чи в місті, як Ковалевська!

Основні навчальні посібники школи

Запорукою успішного навчання в ЗЗМШ є якісні навчальні посібники. Створювались вони десятиліттями, і багато вчителів так чи інакше з ними знайомі, а учні познайомляться під час навчання. Тому тут подаються лише картинки для візуалізації.

Важливою частиною методичного забезпечення ЗЗМШ є також друковані розв'язки усіх завдань, які учні отримують разом з кожною перевіреною роботою.

1.jpg
1155306441_1718026206.jpg
3.jpg img155.jpg
5.jpg 6.jpg 2.jpg 1155039511_1763724564.jpg 
 7.jpg  8.jpg  n1.jpg  9.jpg
 11.jpg  9.jpg  13.jpg  15.jpg
 10.jpg  14.jpg  img147.jpg  17.jpg
 7 (2).jpg  8 (2).jpg  9 (2).jpg  1155025195_1227684502.jpg
 1155037848_2118386919.jpg  book_990493304.jpg  book_277316484.jpg  book_290023562.jpg

Посібники, які для охочих додатково пропонує
видавництво «Навчальна книга»

І. Серія «Бібліотечка фізико-математичної школи»

метод.jpg

планується перевидання

гео4.jpg
планується перевидання
 

ІІ. Науково-популярні видання

ІІІ. Посібники для підготовки до ДПА і ЗНО

  

IV. Посібники для підготовки до математичних олімпіад

  
Логін:      
Пароль:

ent Реєстрація    ent Забули пароль?
Вкажіть свій емейл


Коментар
ajax-loader-blue